Adım adım fotoğraflar ile kule tipi vantilatör nasıl temizlenir?

Kule tipi vantilatörler, son zamanların en popüler ve en az yer kaplayan, yaz aylarının kurtarıcısı haline gelen soğutucu fanlardır. Klasik vantilatöre göre daha minimal ve ergonomik bir yapısı olan kule tipi vantilatörler, zamanla toz ve kirle tıkanarak performans sorunları yaşayabilir.

Kule tipi vantilatörünüzün ilk güne göre performansında azalma fark ediyorsanız ilk yapacağınız iş onu temizlemek olmalı. Kule tipi vantilatörü temizlemek oldukça basittir. Bazı kule tipi vantilatör modellerinde çıkarılabilir paneller bulunmakta. Bu panelleri çıkararak daha detaylı ve derin bir temizlik yapabilirsiniz.

Kule tipi vantilatörünüzü ilk günkü kadar iyi çalışmasını sağlamak için en kolay ve detaylı temizleme adımlarını öğrenmek için okumaya devam edin!

KULE TİPİ VANTİLATÖR NASIL TEMİZLENİR?
 

Kule Tipi Vantilatörü İçini Açmadan Temizlemek
 

Adım 1: Vantilatörü kapatın ve fişini çekinKule tipi vantilatörü temizlemek için öncelikle onu kapatın. Ardından prizden çıkarın. Elektriğe takılı iken temizlik yapmak olası bir kazaya davetiye çıkarabilir.

Adım 2: Kule tipi vantilatörün havalandırma deliklerini vakumlayınKule tipi vantilatörü temizlemek için öncelikle bir elektrikli süpürge ile vantilatörünüzün ön ve arka kısmında yer alan havalandırma deliklerinin üzerinden geçin. Havalandırma delikleri üzerinde elektrikli süpürgenizi mümkün olduğunca çok tutun ve olabilecek tüm toz, kir ve diğer kalıntıları çekmesi için doğru konuma yerleştirin.

Kule tipi vantilatörü bu aşamada elektrikli süpürgenin fırça aparatıyla rahatlıkla temizleyebilirsiniz.

Adım 3: Yapışan toz ve kirleri çıkarmak için basınçlı hava üfleyinKule tipi vantilatörü temizlemek için bir sonraki adım elektrikli süpürgenin ulaşamadığı yapışan kir ve tozları çıkarmaktır. Bunun için hava kompresörü kullanabilirsiniz. Hava kompresörünün püskürtme başlığını havalandırma deliğinin tam üzerine yerleştirin ve makinenin iç kısmına doğru tutun.

Basınçlı havayı kısa kısa aralıklarla olmak kaydıyla havalandırma deliği üzerinde yukarı aşağı şekilde çalıştırın. Bu işlemi tüm havalandırma delikleri için sırayla yapın.  

Adım 4: İçeride kalan tozları üflemesi için kule tipi vantilatörü çalıştırınYapışan kalıntıları da temizledikten sonra kule tipi vantilatörünüzü tekrar prize takın ve içeride kalan tozları dışarı çıkarması atması için çalıştırın. Kule tipi vantilatörünüzü en yüksek ayarda birkaç dakika çalıştırın.

Adım 5: Kule tipi vantilatörünün dış yüzeyini temizleyinKule tipi vantilatörün içindeki tüm kalıntıların çıktığından emin olduktan sonra kapatın ve prizden çıkarın. Kuru bir mikrofiber bez ile havalandırma deliklerinin olduğu yüzeyin temizleyin. Bu sayede kule tipi vantilatörün havalandırma deliklerinde kalan kalıntıları toplamış olacaksınız.

İçi Açılabilir Kule Tipi Vantilatörü Temizlemek
 Kule tipi vantilatörlerin bazılarının içi kolaylıkla açılabilir şekilde üretilmektedir. Bunu öğrenmek için kullanım kılavuzunu muhakkak okumanız gerekmektedir. Bazı kule tipi vantilatörlerde içini açmak onu garanti kapsamından çıkarmaktadır.

İçi açılabilir bir kule tipi vantilatörünüz varsa ve onu temizlemek istiyorsanız aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

Adım 1: Kule tipi vantilatörünüzü fişten çıkarınKule tipi vantilatörü temizlemek için her zaman olduğu gibi öncelikle kapatın ve ardından prizden çıkarın. Kule tipi vantilatörün içini açarak temizleyeceğiniz için herhangi bir yaralanma ve elektrik çarpması ile karşılaşmamak için mutlaka elektrik akımını kesin.

Adım 2: Kule tipi vantilatörün havalandırma deliklerinin bulunduğu kasanın vidalarını sökünKule tipi vantilatörünüzü temizlemek için havalandırma deliklerinin bulunduğu yerin ön ve arkasında yer alan vidaları tornavida yardımıyla sökün. Çıkarmanız gereken vida sayısı vantilatörünüzün marka ve modeline göre farklılık göstermektedir.

Adım 3: Havalandırma deliklerinin bulunduğu kasayı yavaşça çıkarın          Kule tipi vantilatörü temizlemek için açtığınız havalandırma kasasının yüksek ihtimalle dişli bir yapısı vardır. Ve bu yapı vidaları sökmenize rağmen yine de onu vantilatöre sabit tutar. Vantilatörün kasa kısmını sabit tutun ve ön paneli kendinize doğru çekin. Bu sırada tornavida yardımıyla dişli yapıyı esnetmeye çalışın.

Birbirinden farklı modelde olan kule tipi vantilatörlerini bazısında ön ve arka paneli bir arada tutan bir üst panel bulunabilir. Bu kısımları çıkarmak için öncelikle o bağlantı panelini açmanız gerekebilir.

Eğer tüm ihtimalleri denediniz ve yine de ön paneli açamadıysanız vantilatörünüze zarar vermemek için işlemi durdurun. Gözden kaçırdığınız bir detay olup olmadığını kontrol edin, eğer her şeyi doğru yaptığınıza eminseniz profesyonel bir destek alın.

Adım 4: Ön panellerin tırnaklarını kırmadan çıkarınÖn paneli çıkarabilir hale getirdikten sonra yan kısımlarda bulunan tırnakları arayın. Paneli yavaşça yukarı kaldırın ve tırnaklardan kurtulun. Bu aşamada oldukça dikkatli olmanız gerekir. Tırnaklardan birinin kırılması ile kule tipi vantilatörünüzün havalandırma paneli yerine tam oturmayacak ve çalışırken ses yapmasına sebep olacaktır.

Havalandırma deliklerinin olduğu panelleri vantilatörden ayırdıktan sonra detaylı temizliğe başlayabilirsiniz.

Adım 5: İçerideki kalıntıları çıkarmak için hava püskürtünKule tipi vantilatörü içini açtıktan sonra temizlemek için bir hava kompresörü kullanın. Kompresörün püskürtme ucunu yukarı aşağı hareket ettirerek vantilatörün iç kısmına doğru tutun. Bu esnada kule tipi vantilatörünüzü yere yatık pozisyonda koyarak daha rahat hareket edebilirsiniz.

Adım 6: Kalan kalıntıları elektrik süpürgesinin fırça başlığı ile fırçalayınElektrikli süpürgenize fırça aparatını takın ve vantilatör bıçaklarının orada kalan tüm kalıntıları fırçalayın Fırçanın kılları ile içerde kalan inatçı kalıntılarında sökülmesini sağlayabilirsiniz. Bu işlem sırasında elektrik süpürgenizi çalıştırmanıza gerek yok.

Adım 7: Elektrikli süpürgenin hortum başlığı ile kalanları temizleyinElektrikli süpürgenizin hortum başlığını takın ve çalıştırın. Ara kısımlara zarar vermeden girerek gevşeyen tüm kalıntıları çekin. Eğer imkânınız varsa elektrikli süpürgenizin fırça başlığı ile fırçalarken hortum kısmı ile çıkan tozları çekebilirsiniz. Bu hem etrafın daha az toz olmasına hem de çıkan kalıntıların hemen çekilmesine yardımcı olur.

Adım 8: Kule tipi vantilatörünüzün bakımını yapınKule tipi vantilatörünüzü temizledikten sonra kapamadan önce üst ve alt kısımlarda bulunan, vantilatörün dönmesine yardımcı olan gümüş ya da siyah halka şeklindeki uçları yağlayın. Bu hem kule tipi vantilatörünüz dönerken ses çıkarmasını önleyecek hem de daha düzgün dönmesine yardımcı olacaktır.

Adım 9: Kule tipi vantilatörün tekrar tüm parçalarını birleştirinKule tipi vantilatörü temizledikten ve bakımını yaptıktan sonra çıkardığınız panelleri yerlerine tırnaklarına dikkat ederek oturtun. Ardından çıkardığınız tüm vidaları yerine takın ve iyice sıkın. Kule tipi vantilatörünüzü birleştirildikten sonra tekrar prize takın ve açık alanda çalıştırın. Bu sayede içerde kalan son toz parçaları da dışarı çıkacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x